Šljiva

ban knjige

ban video

ban foto

ban novine

ban prizn

ban gosti

INFORMACIJE  PONEDJELJAK - PETAK  17 - 19 SATI NA TEL. 098 940 2356

Šljiva spada među najrasprostranije sorte voća i poznato je preko 2500 sorti. Sorte šljiva dijelimo na tri skupine : stolne sorte, višenamjenske i rakijske sorte. U Hrvatskoj je najzastupljenija domaća bistrica, no polako ju istiskuju novije otpornije sorte. Osobno sam sakupio zavidnu kolekciju starih sorata šljive, najdraže su mi one gdje sam uzeo plemku " pet do dvanaest ", pa čak nisam ni vidio plod, no po pričama domaćina koji su mi dali detaljne podatke o stablu koje vam prenosim, a kada će dati prve plodove znati ćemo više.

Pošto sam stekao jako puno novih prijatelja, pa sam tako naišao i na dragog čovjeka Željka Krvara iz Kapele koji me je uputio na svoga prijatelja Nenada Horvata iz Bjelovara koji pak ima pedesetak sorti šljiva, starih i novijih sorti i to mu je glavna preokupacija. Došavši kod njega oduševio sam se njegovom ljubavlju prema šljivama i gle vraga " zarazio " je i mene, a kada ja krenem onda je to ko " cunami ", pa sam tako u godinu dana došao do stotinjak sorti šljiva i drago mi je da sam prekršio pravilo, stare sorte šljiva jer sam vidio da su novije otpornije na bolesti i da imaju veoma visoke standarde, ima ih svih veličina, oblika, boja, doba zriobe, kalanke, durancije, samooplodne, jako otporne, otporne na pojedine bolesti i.t.d. Kinesko - Japanske šljive preporučam i za Dalmaciju zbog atraktivnosti ploda, kvalitetu mesa i dobi zriobe, a najvažnije nije im potebna neka specijalna zaštita.

Bilo bi nepošteno da ne spomenem prijatelje koji su isto tako " vudreni " kao i ja, pa sam zahvaljujuči i njima proširio svoj matičnjak. To su prije svega Marko Turas iz Lipovljna, Zvonko Šporčić iz Starog Petrovog Sela, Milorad Lejić, Dragan Jovanović i Dragan Vidić iz Srbije, koji svi imaju impozantnu zbirku voća, pa se i ovim putem zahvaljujem njima i mnogim drugima koji su me kontaktirali.

Šljive dobro podnose niske temperature pa i do -30 stupnjeva C, stoga ju možete saditi i u područjima gdje se zima duže zadržava. Cvjetovi smrzavaju od 0,5 stupnjeva C do 2 stupnja C. Šljiva naraste kao srednje veliko stablo, manje ili više bujnog rasta. Ima šljiva otpornijih na bolesti, ustvari ove sorte mogu zadovoljiti i največe gurmane. Plodovi šljive imaju puno vitamina A i C i spadaju u grupu niskokaloričnog voća. Koncentrirani sok od šljive možete koristiti kao zaslađivač, boju, pojačivač okusa i konzervans. zbog obilja vitamina, minerala, diuretskih vlakana, prirodnih šećera, šljiva zauzima veoma važno mjesto u prehrani, pogotovo stoga što je njezin sastav u biološkim najprihvatljivijim omjerima sa ljudskim organizmom. pa tako pomaže kad psihičkog nemira, poteškoća sa koncentracijom, jača srce i imunitet, regulira probavu, čisti organizam, potiče rad jetre, popravlja apetit, a zbog lijepih plodova vole ih i djeca.

Šljivu možete par dana čuvati i u frižideru, no morate znati da šljiva brzo zori i pritom oslobađa plin Etilen koji pak pospješuje zrenje ostalog voća i povrća u istom frižideru, no zato šljive treba staviti u vrečicu. U zamrzivaču ih možete čuvati tri mjeseca da ne gubi svojstva.

afrička sljiva

Afrička šljiva je daleka rođaka naših šljiva kao što su čačanke ili stenlijevke, ali i drugog koštunjavog voća iz " prunus " roda. Zapravo, sitniji, plavo  - ljubičasti, duguljasti plodovi nisu nešto ukusni za konzumaciju, a ono što je ljekovito je kora njegova stabla.

 

aleksa zuta

Ovu žutu šljivu sam osobno donio, plemke - grančice iz Mariborskog Pohorja pred 45 godina, kada sam tamo radio i to zbog toga jer finiju šljivu nisam nikada jeo. Kada je zrela fina i slatka je ko med.

Altanova renkloda

Altanova Renkloda je Japansko - Kineska šljiva, zrije polovicom 8 mjeseca, srednje krupna, lopatastih plodova, crvenkasto plave boje. Kožica je tanka i lagano se skida, meso ploda je zlatno žuto, čvrsto, sočno, slatko kiselkasto, kalanka. Stablo je bujno, otporno na bolesti i mraz, odlično rodi, samooplodna.

angelano

Angelano je vrlo bujna sorta šljive sa polusavijenim rastom, odlikuje se velikom produktivnošću. Plodovi angelana su veoma krupni, spljošteni, a prosječna težina je 120 g, boja potkožica je crno plava,  meso žuto, koštica je mala i lako se odvaja. U našim uvjetima zrije polovicom kolovoza, u hladnjači se može čuvati i do  5 mjeseci bez promjene kvalitete, dobro podnosi transport. Otporna je na bolesti i nije samooplodna.

Aženka - šljiva

Šljiva Aženka potječe iz Francuske, plod je srednje krupan, blago jajolik, kožica tanka, karakteristične boje medaste i crveno ljubičaste. Meso je žuto smeđe, čvrsto, sočno, slatko i blago aromatično, koštica je mala i lako se odvaja od mesa. Koristi se u svježem stanju, a za sušenje je idealna, no isto tako odlična za sve vrste prerađevina. Drvo je snažno i bujno, rano prorodi, a onda rađa redovito i obilno, cvate srednje kasno, otporna je na bolesti.

besztercei

Sazrijeva početkom rujna, plodovi su srednje veličine, tamno plave - pepeljaste boje, slako - kiselog okusa, ugodne arome. Plodovi se mogu višenamnjenski koristiti. Samooplodna je.

bilska rana

Stablo može narasti i do 5 metera. Plodovi su srednje debeli, plavo - ljubičaste boje, slatko - kiseli, zrije sredinom kolovoza. Nije zahtjevna kod rezidbe, otporna sorta.

Bistrica - šljiva

Zovu ju još i  Mađarka, to je stara sorta u našim krajevima. Najzastupljenija sorta posebno u starim šljivicima i okućnicama. Velika je raznolikost upotreba plodova Bistrice, rano prorodi i samooplodna je, to su neki od njenih prednosti, no ima i mana, neredovita rodnost, rado pozebe od rano proljetnih mrazeva, istina je i da je Bistrica jedna od najosjetljivijih sorta na šarku.

bistrica iz sandaka

Bistrica iz Sanđaka slična je domaćoj Bisrtici, no plodovi su nešto krupniji i možda po mom ukusu slađi. Stablo nešto kasnije prorodi i rađa neredovito kao i Bistrica. Plodovi su veoma pogodni za svaku upotrebu. Prijatelj iz Sanđaka rekao je da je rakija bolja od drugih. E svakomu je njegovo bolje.

Bistrica Kanadska - šljiva

Ova sorta šljive ima sve karakteristike Bistrice, osim što je 3 puta krupnija. Tako mi je rekao čovjek koji mi je poslao plemke. Ova bistrica je deblja od obične, malo je slađa, za sve namjene. Meso je čvrsto, žuto, sočno, slatko. Kalanka, dolazi u zrelost par dana prije 9 mjeseca.

Black Amber - šljiva

Black Amber je japanska šljiva. Cvate srednje rano, rodnost joj je srednje velika, krupnoća solidna, meso čvrsto, sočno, boja ploda tamno crveno - crna.

black beauti

 Black Beauti je okrugla Japanska šljiva, polukalanka, sočna, slatka. Dozrijevanje sredina 7 mjeseca.

Black Diamond - šljiva

Black Diamond šljive su veoma krupnih plodova oko 70 g, kožica ploda je mahagonij do crne boje, kremasto crvenog mesa koje se veoma lako odvaja od koštice koja je jako mala. Meso je veoma slatko i sočno sa niskom razinom kiseline, zrije u prvoj polovici kolovoza. Samooplodna je sorta.

Slika  i opis slijede

Blue Free - šljiva

Šljiva Blue Free je Američka sorta, jake bujnosti, obilato i redovito rodi. Plod je krupan, elipsastog oblika, ljubičaste boje sa maškom. Meso ploda je je dobrog okusa, slatko, žuto zelene boje. U zrelost dolazi pod kraj kolovoza. Otporna sorta.

Posjetitelji

Danas462
Jučer537
Ovaj tjedan2156
Ovaj mjesec2693
Ukupno2038918

Trenutno na stranici

3
posjetitelja

05 Prosinac 2024