Povijest krušaka je veoma duga, ugledna i vrlo rekspetabilna. Stare sorte krušaka daju obilje zdravih, kvalitetnih plodova koji su potpuno ekološki jer ih ne treba špricati. Veliki je broj sorti , različitog roka dozrijevanja od ranih ljetnih pa do kasnih jesenskih. Kruška spada u porodicu kao i jabuka i dunja, ima ih jako puno vrsta, podaci idu od 1000 pa sve do 10 000 tisuća.
Osobno sam prikupio oko 250 vrsta, a obradio i nacijepio oko 150 vrsta. Jednostavno je teško povjerovati da ih ima toliko različitih oblika, boja, mirisa i veličina. Pojedina stabla su pravi starci zavidnih gabarita starosti i preko 150 god. Lijepo je vidjeti negdje u šumi, proplanku, livadi kako prkosi vremenu i uporno daje obilje finih plodova, sa kojima si možete učiniti život ljepšim i slađim.
Dat ću vam par savjeta kao stari travar što sve može kruška. Kruške su veoma učinkovita za snižavanje tlaka, zbog djelovanja antioksidansa glutationa koji smanjuje i rizik od moždanog udara. Sadrži i mineral Bor koji ima sposobnost da zadrži Kalcij te na taj način snižava rizik od osteoporoze. Sok kruške je odličan izvor energije pa je dobar za dijabetičare, a sve to zahvaljujući voćnom šećeru fruktozi i levulozi. Isto tako kruške su bogate dijetetnim vlaknima koje pak pozitivno djeluju kod probavnog sustava, kod rizika raka dojke ( čak i 50 % ). Također regulira razinu kolesterola u krvi.
Ovo su samo neke činjenice zbog kojih bi morali saditi stare sorte krušaka. Zanimljiv je i podatak sa kruške pogotovo stare sorte imaju najnižu razinu alergijskih reakcija. Isto tako dobro je znati da kruške imaju više pektina od jabuka.
Kruška Abbe fetel ili fetelova je vrlo kvalitetna sorta. To je novija sorta kruške. Plodovi dolaze za berbu potkraj 9 mjeseca. Plod je veliki oko 200 g - 250 g. Plod je jako izdužen, meso je sočno, slatko.
Aleksanderica kruška je izuzetno krupna, zlatno žute boje sa sunčane strane crveno nahukana. Meso je fine strukture, sočno, slatko, bijelo, tanke mekane kožice. Kruška je vrijedna pažnje i zrije u drugoj polovici kolovoza i početkom rujna, a nalazi se kod Mladena u Malom Mihaljevcu.
Augustinka je srednje krupna do krupna kruška, zlatno smeđe boje kožice koja je mekana. Meso ove lijepe kruške jako je sočno, slatko, fine strukture mesa, jako ukusna, kiseline ima tek toliko da osviježava i daje slatkoj noti na izražajnosti. Stablo se nalazi u Koprivnici. Ova sorta spada u ljetno jesenske.
Plemke kruške Bakovače uzeli smo na gruntu koji je zapušten, a gospodin Kump Dragutin nas je odvezao da uzmemo plemke, kaže da malo mora odstajati i da je onda jako fina. Ljetna sorta zrije u 8 mjesecu. Meso je bijelo, kiselkasto.
Bečka Vojvotkinja je kruška , srednje krupna, žuto zelenkasta sa malo rumenila, a u donjoj čaški hrapavo smeđa. Meso je čvrsto, fino, slatko i bijelo. Kruška je slikana u našem matičnjaku na trogodišnjoj voćkici. Jako mi je drago što sam vidio prve plodove, jer plemke su uzete sa stabla koje je na izisaju. Spada u jesensko zimske sorte.
Bisera-Zdenkina je krupna kruška, kruškastog izduženog oblika, žuta, a sa vanjske strane lagano crvenkasta. Plodovi su prilično ujednačeni i stvarno prekrasno izgledaju. Meso kruške je fine strukture, bijelo, sočno i slatko, kiseline ima tek toliko da joj daje puni okus, biser među kruškama. Zrije početkom rujna i dobro se drži. Slikano u našem voćnjaku.
Bonte je izuzetno krupna kruška, jedna koju smo vagali imala je 527 g, kruškolikog nepravilnog oblika, jako je ukusna kad nije potpuno zrela, a kada je potpuno zrela, onda je žuta, sočna, slatka i žutog mesa. Staro stablo ove kruške je u Cvetkovcu, spada u ljetno jesenske kruške
Boskova bočica porijeklom je iz Belgije. To je krupna kruška koja dozrijeva u 9 mjesecu. Odlična je stolna sorta, sočna, slatka sa malo kiseline.